Whatsapp Suna
0723.446.799     0727.607.082         L - V 10:00 - 21:00; S 10:00 - 14:00; D închis

Permis pentru cutie automata sau manuala?

peugeot 208 cutie automata

Vezi toate sectoarele din Bucuresti in care poti obtine un permis pentru cutie de viteze automata urmand acest link.

Cand vine vorba despre scoala de soferi sau proba practica, in general crezi ca trebuie sa conduci o masina clasica, echipata cu o cutie de viteze manuala. Cu toate acestea, daca doresti, poti sa faci scoala de soferi automata si sa obtii permisul de conducere intr-o masina echipata cu o cutie de viteze automata. Vei avea pur si simplu o restrictie inscrisa pe permisul de conducere, pe care o poti elimina in urma unui curs de sase ore la Auto Vlad pe o masina cu transmisie manuala si a trecerii probei practice pe o masina cu cutie manuala.

Ce este un permis pentru cutie automata?

Permisul pentru cutie automata este o mentiune suplimentara inscrisa in permisul de conducere categoria B. Identificata sub codul 78, aceasta restrictie indica faptul ca titularul permisului a fost instruit doar pe o masina cu comanda dubla echipata cu o cutie de viteze automata.

Daca aceasta restrictie din permisul de conducere categoria B apare pe permisul tau, inseamna nu esti autorizat sa conduci masini echipate cu cutie de viteze manuala si ca poti conduce numai vehicule echipate cu cutii automete de viteze.

 Lege permis cutie automata – cum il obtii?

Potrivit legii, ca sa obtii permisul de conducere pentru transmisiile automate, poti face toata pregatirea practica pe o masina care are o cutie de viteze manuala sau o cutie de viteze automata. Cu toate acestea, trebuie sa treci proba practica pentru permisul de conducere care are loc in acelasi mod ca si pentru ceilalti candidati, insa conducand o masina echipata cu o cutie de viteze automata.

De ce sa sustii proba practica de conducere pe o masina cu transmisie automata?

Unii candidati ai scolilor de soferi la examenul pentru permis de conducere considera ca este mai usor sa conduca o masina cu transmisie automata decat o masina cu transmisie manuala. Si intr-adevar, conducerea unui automobil echipat cu o cutie de viteze automata are o serie de avantaje:

  • Iti permite sa te concentrezi mai usor asupra traficului deoarece nu mai ai de-a face cu ambreiajul sau cu schimbatorul de viteze.
  •  Esti mai putin stresat in timpul probei practice.
  •  In plus, nu risti sa ti se opreasca masina si nici nu vei avea probleme in cazul in care incepi sa urci un deal, ceea ce reprezinta un avantaj clar pentru tine.

Ultimele doua situatii, care prezinta anumite dificultati pentru candidati, pot sa conduca cu usurinta la amanarea examenului daca sunt slab efectuate pe o masina echipata cu o cutie de viteze manuala.

In plus, daca ai un permis pentru cutie automata, nu vei avea nicio problema in gasirea unui automobil echipat cu o cutie de viteze de acest tip. Intr-adevar, nu numai ca o au majoritatea ultimelor modele de masini de pe piata, ci o ofera si serviciile de inchirieri auto urbane. Cu toate acestea, daca doresti vreodata sa conduci ulterior o masina care are o cutie de viteze manuala, vei avea nevoie transformi permisul pentru cutie automata intr – unul clasic de catetgoria B.

Pot conduce o masina cu transmisie manuala cu un permis pentru cutie automata?

Daca ai un permis cutie automata iti poti schimba permisul de conducere intr-un permis clasic de categoria B cu sustinerea probei practice de conducere pe o masina cu transmisie manuala. Poti, in urma obtinerii permisului pentru cutie automata, sa urmezi un curs de conducere a masinilor echipate cu o cutie de viteze manuala. Durata a acestui curs practic este de minimum 6 ore, iar daca iei proba practica, ti se vor inscrie in permis mentiuni care atesta capacitatea ta de a conduce vehicule echipate cu cutii manuale de viteze. Nu va trebui sa sustii proba teoretica examen auto a doua oara.

PERMIS CUTIE AUTOMATA BUCURESTI

Auto Vlad te ajuta sa iei permisul de conducere pe un vehicul cu transmisie automata in Bucuresti. Permisul de conducere B pentru cutia automata are avantajul ca iti cresc sansele de reusita la examen.
Fiecare dintre cursurile noastre de conducere este adaptat la pregatirea examenului auto pentru permis cutie automata. Permisul pentru cutie automata este restrictiv si iti permite sa conduci doar o masina cu ambreiaj automat (deci doar doua pedale). Aceasta restrictie poate fi apoi ridicata in urma trecerii probei practice dupa efectuarea a cel putin 6 ore de conducere pe un vehicul cu cutie de viteze manuala.

Cursuri scoala de soferi automata

Ca sa iei permisul pentru cutie automata, cursurile scolii de soferi sunt identice cu cele pentru cutia de viteze manuala. Mai intai va trebui sa treci proba teoretica, care este identica pentru toate tipurile de permis de categoria B.
In timpul cursurilor practice, cutia de viteze automata iti va permite sa economisesti timp. Intr-adevar, utilizarea vehiculului este mai usor de inteles cand practici pe o masina cu cutie automata decat pe una cu cutie manuala.

Pentru cine sunt cursurile scolii de soferi pe cutie automata?

Nu stii daca sa iti iei permisul de conducere pe cutie de viteze manuala sau cutie de viteze automata? Sa stii ca ambele iti permit sa conduci o masina. Uneori poate fi greu sa alegi intre un curs auto pe cutie automata sau pe cutie manuala, dar te putem ajuta sa faci aceasta alegere.
Ca sa vezi care este cursul ideal pentru tine, trebuie sa iei in considerare mai multe criterii:

  • experienta ta de conducere (bicicleta, scuter etc.),
  • timpul de demarare dorit,
  • disponibilitatea si nevoile tale viitoare.

Scoala de soferi Auto Vlad Bucuresti iti ofera cursuri de conducere personalizate pe masina cu cutie de viteze automata, Peugeot 208.
Instructorii cu experienta de la scoala de soferi automata Auto Vlad te invata sa conduci vehicule echipate cu cutii de viteze automate, ca sa calatoresti mai confortabil cu masina ta.
Te invatam in special sa stapanesti diferitele pozitii ale schimbatorului de viteze sau, printr-o comanda pe anumite masini, sa te deplasezi inainte, inapoi sau chiar sa alegi pozitia de parcare.
La fel ca masinile cu cutii de viteze conventionale, vehiculele cu cutii de viteze automate au pedale de acceleratie si frana, dar nu si pedala de ambreiaj, deoarece schimbarea treptelor de viteza are loc automat.
Vino la noi si vei avea parte de cursuri interesante pentru permis cutie automata oferite de instructorii calificati ai scolii de soferi Auto Vlad.

Intrebari frecvente:

Daca faci scoala de soferi pe automata poti sa conduci manuala?

Daca faci scoala de soferi pe automata si esti in posesia unui permis cutie automata, poti sa conduci manuala daca faci un curs de conducere suplimentar de 6 ore pe manuala si iei examenul practic pe manuala.

Permis pentru cutie automata sau manuala?
Derulează în sus